عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

روزنامه اعتماد نوشت: ۱۹ مهرماه روز امید اصولگرایان بود روز روشن شدن وضعيت وحدت يك سال آينده و نتيجه تلاش يك سال گذشته.

همايش وحدت اصولگرايان بعد از رايزني‌ها و جلسات و سفرهاي استاني پي‌در‌پي سيد‌رضا تقوي براي نشان دادن محتمل بودن اين وحدت برگزار شد. اما گويا گردهم آوردن اصولگرايان چندان هم آسان نبود. اصولگرايان ديروز در محل سابق سفارت امريكا گرد هم آمدند اما به سختي. يكي در ميان بودند و نبودند. دير آمدند و زود رفتند. حبيبي موتلفه از نخستين‌ها بود كه حتي پيش از سيد‌رضا تقوي باني مجلس به محل همايش رسيد. بعد از آن پايداري‌ها در صف اول بودند. يك به يك زود و به موقع حاضر شدند، گويي كه كلاس درس معلم سابق‌شان قرار است برپا شود. روانبخش، رسايي، نبويان، رحمان‌دوست، سليماني، جوكار و نيكزاد چهره‌هاي منتسب به پايداري زودتر از همه و در رديف اول خودشان را به تقوي رساندند. مرتضي آقا‌تهراني، دبيركل جبهه پايداري اما دست راست ميزبان نشسته بود. اما فقط پايداري‌ها نبودند كه مشتاقانه رديف اول همايش را پر كرده بودند. نزديكان احمدي‌نژاد كه مدتي است راه برائت از رييس سابق‌شان را پيش گرفته‌اند هم زود آمدند،از زريبافان، محصولي و حسيني وزارت ارشاد گرفته تا رامين و دانشجو. حداد عادل اما دير به جمع اصولگرايان پيوست و كنار تقوي نشست. يك سوي پرچمدار وحدت اصولگرايان يك ساعت بعد از شروع همايش مرتضي آقا‌تهراني بود، سوي ديگر غلامعلي حداد‌عادل.

 

آيت‌الله موحدي‌كرماني هم كه از حاميان اصلي حركت به سوي وحدت است، ديرتر آمد. همه به احترامش ايستادند تا او كنار سيد‌رضا تقوي بنشيند. حسين ابراهيمي هم به نمايندگي از جامعه روحانيت مبارز هم‌رديف رسايي و برخي منتسبان به جبهه پايداري نشسته بود. اما سعيد جليلي از كساني بود كه بي‌سر و صدا آمد. تنها با سيد‌رضا تقوي خوش و بش كرد و گوشه سالن نشست. گزينه اصلح آيت‌الله مصباح دير آمد و خيلي زود هم رفت و باز هم تنها كسي كه مخاطب خداحافظي كوتاهش بود سيد رضا تقوي بود. موتلفه اما تنها دبيركلش را براي بيعت با اصولگرايان روانه مجلس نكرده بود. اسد‌الله بادامچيان هم آمد و مدتي را به گفت و شنود با طبيب‌زاده از اعضاي مجلسي جبهه پايداري گذراند. حسين فدايي و مهرداد بذرپاش هم مهمانان آخر بودند. ابتداي جلسه به شكل مرسوم با تلاوت آياتي از قرآن و سرود جمهوري اسلامي آغاز شد. مراسم مجري داشت اما گويا اين سعيد حداديان بود كه قرار بود گرم كردن مجلس وحدت را به دست بگيرد. حداديان هم مداحي كرد و هم داستان طلحه و زبير را بازخواني. نخستين سخنران، ميزبان مجلس بود.

 

سيد رضا تقوي كه عزادار مرگ دخترش بود اما گويا تكليف شرعي‌اش بر داغداري شخصي‌اش مقدم شده بود. تقوي در ميانه صحبتش بود كه آيت‌الله مصباح از پشت او به سمت جايگاه رفت. تقوي هم صحبتش را قطع كرد و همه براي آيت‌الله برخاستند و مدتي از جلسه به تشكر از آيت‌الله گذشت كه با مشغله فراوان و براي وحدت به تهران آمده است. تقوي در ادامه گزارشي از تلاش يك ساله براي همگرايي ارايه كرد. ميزبان جمع اصولگرايان گفت: «بعد از انتخابات عده‌يي از دوستان آمدند و گفتند نا‌اميد شده‌اند، برخي از پست‌ها خلع شده بودند و لازم بود يكي اينها را جمع كند، ما پيام اين دوستان را براي آيت‌الله مهدوي كني برديم و از ايشان خواستيم اين مسووليت را بر عهده بگيرند اما ايشان با اينكه نگران و ناراحت بودند نپذيرفتند و در نهايت قرعه كار به نام من افتاد.»

 

مانور انتخاباتي اصولگرايان اين‌بار اما سخنران وي‍ژه‌يي داشت. آيت‌الله مصباح محور اصلي‌ هم نشيني بود. او كه بارها در اظهارنظرهاي صريح گزينه اصلح را به گزينه راي آور ارجح دانسته و وحدت را امري محال اين‌بار از گزينه مورد نظرش چيزي نگفت اما باز هم صحبت از انتخاب و تكليف كرد. او حتي از اختلاف در انتخاباتي گفت كه بحث به دنبال دارد؛ بحث‌هايي كه ممكن است برطرف هم نشود. جلسه وحدت اصولگرايان كه نيم ساعت با تاخير شروع شده بود نيم ساعت بيشتر از زمان اعلام شده به طول انجاميد. جلسه وحدت چندان هم به جلسات همگرايي شبيه نبود؛ گويا جلسه درسي براي شاگردان سابق آيت‌الله بود كه چند نفري از اصولگرايان مهمان جلسه بودند. جبهه پايداري اكثريت اين همنشيني بودند. در اين ميان اما جاي خالي باهنر در ميان اصولگرايان احساس مي‌شد. باهنر كه مدتي است در اصولگرايي وزنه‌يي شده در جايگاه عسگراولادي نشسته است و مي‌خواهد جاي او باشد. تقوي مي‌گويد از جلسه راضي است و به وحدت اميدوار، اما از نبود باهنر چندان هم ناراحت نيست و مي‌گويد شايد سفر بوده است.

 

حداد عادل هم از چرايي نبود باهنر بي‌خبر است و مي‌گويد بايد علت عدم حضورش را از خودش پرسيد. در اين ميان از قاليباف كه مدتي است براي مقبوليت در ميان اصولگرايان تلاش مي‌كند خبري نيست. ولايتي هم كه كانديداي مورد وثوق جامعتين در انتخابات گذشته بود نيامده، از محسن رضايي و جبهه ايستادگي هم كسي نيامده است. اما از همه مهم‌تر نبود آيت‌الله محمد يزدي است با وجود اينكه قرار بود جامعتين هر كدام نماينده‌يي را براي اين حضور در اين همايش بفرستند اما هيچ كدام جاي يزدي را در بزرگ‌ترين همايش وحدت اصولگرايان براي آنها پر نكردند. شيخ منتقد دهه 70 مدت‌هاست كه نه همانند زمان سيد محمد خاتمي منتقد جدي دولت است و نه مثل زمان محمود احمدي‌نژاد حامي تمام قد او. فقيه سرشناس تهران ديروز نه‌تنها نيامد كه حتي حاضر نيست سكوت مدت دارش را درباره وحدت، آن هم زير عباي آيت‌الله مصباح بشكند.

 

شايد اصولگرايان به اين باور رسيده‌اند آنها كه بر طبل مخالفت مي‌كوبند و سازشان با باقي اصولگرايان كوك نمي‌شود، جوانان پايداري‌اند و براي بازگشت به دوران حرف شنوي از ريش سفيدان اصولگرا پاي آيت‌الله مصباح را به اين همنشيني باز كرده‌اند تا شايد جبهه محبوب آيت‌الله به واسطه پدر معنوي‌شان، مجاب به پيروي و همراهي شوند. اظهارنظر‌هاي اصولگرايان تاثيرگذار و چهره‌هاي حزبي نشان از آن دارد كه فعلا برخي اصولگرايان به همراه شدن با پايداري‌ها رغبت نشان مي‌دهند تا در انتخابات پيش‌رو دوباره بازي اصولگرايان را بر هم نزنند. هر‌چه بود همايش همگرايي اصولگرايان، مانور انتخاباتي اين جناح براي انتخاباتي است كه يك‌سال‌و‌نيم ديگر موعد برگزاري‌اش است.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید