عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.
b_300_0_16777215_00_images_news-21_81185578-5733322.jpg

استاد دانشگاه وعضو هیأت مدیره انجمن صنفی آب فارس گفت :هرچند ابزارهای نوین و مدرن در عرصه کشاورزی راهکارمثبتی در مهار خشم طبیعت و ارتقای 30 تا 40 درصد افزایش سطح زیرکشت است اما ناکافی بودن منبع درآمد و معیشت کشاورزان در تهیه و بکارگیری این ابزارها بر بحران بی آبی دامن زده است.به گزارش پیک تدبیر علیرضا فرارویی دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: لذا در شرایط کنونی دولت باید خود را بیشتر وارد مباحث و جرگه مدیریت اقتصاد کشاورزی در استفاده و صرف انرژی ها ، روش های صرفه جویی آب و نحوه بالا بردن ارزش افزوده محصولات کند.

 

وی گفت : لازمه این کار در مرحله اول ، سرمایه گذاری مناسب بر روی پژوهش ، اجرا و مدیریت منابع آبی است.

 

فرارویی تصریح کرد :عدم صرفه جویی آب ناشی از ناتوانی در اعمال مدیریت منابع آبی است که منجر به اسراف آب و برداشت بی رویه از چاه ها و سفره های آب زیرزمینی در تولید محصولات کشاورزی شده به گونه ای که در بیشتر نقاط استان فارس ، خاک های حاصلخیز تبدیل به برهوت شده اند.

 

مسوول کمیته آموزشی انجمن آب استان فارس تصریح کرد: تجربه نشان داده که تخصیص وام و اعتبار با شرایط آسان و درصد سود کم بانکی ، تأثیر فراوانی در جلوگیری از هدرروی آب های سطحی و زیرزمینی توسط کشاورزان داشته است .

 

وی ادامه داد: بنابراین برای خروج از بحران آب و چالش های فراروی آن باید تأملی بر مدت بازپرداخت وام ها و تقلیل سود بانکی صندوق کشاورزی بشود تا دو مقوله کشاورزی و منابع آبی تحت هدایت مطلوب درآیند.

 

این استاد دانشگاه با ارایه تحلیلی از اثرات فاجعه خشکسالی در استان فارس اظهار داشت : متاسفانه سهم شهرستان های جهرم و فسا و داراب با فاجعه خشکسالی و به تبع آن ، هجوم جبهه آب شور و کمبود آب ، 700 هکتار خشکی زمین شده است که نیاز به توجه جدی متولیان امر در مدیریت منابع آبی این مناطق دارد.


مطالب مرتبط:

نماینده مردم مرودشت:راندمان آبیاری در بخش کشاورزی کمتر از 35 درصد است

- معاون وزیرجهاد کشاورزی :مدیریت صحیح منابع آب برای فارس حیاتی است

بحران آبی به زیرزمین رسید/ وضعیت 80 درصد دشت‌ها قرمز شد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید