عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

فرماندارشهرستان بوانات گفت: یک معدن سنگ عقیق با ظرفیت قابل توجهی در 40 کیلومتری جنوب شهر بوانات کشف شد.


فرماندار بوانات: یک معدن سنگ عقیق در این شهرستان کشف شد

 

به گزارش پیک تدبیر محمد اسداللهی، یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: تاکنون دراین معدن سنگ هایی با طیف های رنگی متنوع که حدود 10 نوع رنگ می شود شناسایی شده است.

 

وی بیان کرد: این معدن یک گستره 316 هکتاری را شامل می شود که حجم قابل توجهی از این سنگ نیمه قیمتی را می تواند در خود ذخیره داشته باشد.

 

فرماندار بوانات، بهره برداری از این معدن را در ایجاد فرصت های مختلف شغلی موثر دانست و ادامه داد: در این معدن تعداد قابل توجهی از نیروهای بومی و غیر بومی می توانند مشغول به کار شوند.

 

اسداللهی گفت: محدوده معدن یاد شده در سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس به ثبت رسیده و هم اینک نیز مراحل قانونی برای اخذ پروانه بهره برداری دردست انجام است.

 

وی افزود:با هدف جلوگیری ازخام فروشی سنگ های استخراجی، یک دوره کلاس های گوهرتراشی نیز برای علاقه مندان به فعالیت در این معدن برپا خواهد شد تا سنگ ها به شکل فرآوری شده و با ارزش افزوده بیشتری وارد بازار شود.

 

فرماندار بوانات بیان داشت: درکنار این فرآوری ، امکان فروش این سنگ خام به دیگر شهرستان ها نیز وجود خواهد داشت.

 

عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است که بیشتر از سنگ یمانی تشکیل شده و ترکیب شیمیایی آن 100 درصد SiO2 یا سیلیس است و گاهی عناصری نظیر Mg، Ca، Ni، Cr هم در کنار آن قرار می گیرد.

 

ویژگی عقیق ریزدانه بودن، روشنی و درخشندگی آن است و بهترین آن سرخ، زرد و سفید است. گونه ای از این سنگ که ذرات فراوان میکا دارد و براق است دلربا نامیده می شود.

 

شهرستان بوانات در فاصله 230 کیلومتری شمال شرق شیراز واقع شده است.

ایرنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید