عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.
b_300_0_16777215_00_images_news-22_400_bamefars-sang12_copy.jpg

به گزارش پیک تدبیر ازپایگاه تحلیلی خبری بام فارس، شهرستان خرم بیدیکی از قطب های تولید سنگ های معدنی در کشور محسوب می شود .به طوری که سنگ های معادن این شهرستان از بهترین ومرغوبترین سنگ های تزئینی ایران و حتی جهان محسوب می گردد وبه همین دلیل است که صفاشهر مرکز این شهرستان را پایتخت سنگ های تزئینی ایران می نامند.

 

وجود معادن غنی سنگ های معدنی در این شهرستان باعث شده است تا تعداد زیادی کارخانه سنگ بری در اطراف صفاشهرتاسیس وهمه روزه مقدار زیادی سنگ خام رابه سنگ های تزئینی تبدیل می نمایند.اما این صنعت در این شهرستان متاسفانه با مشکلات فراوانی دست وپنجه نرم می کند.

 

حمیدرضا طهماسبی خبرنگار بام فارس ،پای صحبت چندین تن از صاحبان سنگ بری در صفاشهر نشسته تا گوشه ای از مشکلات عدیده این صنعت را بازگو نماید .امیداست این گزارش گامی باشد در جهت حل مشکلات این قشر مولد.

 

یکی از تولید کنندگان در این مصاحبه رکود اقتصادی وکاهش شدید ساختمان سازی در کشور را عامل اصلی کاهش فروش سنگ در منطقه می دانست،دیگری هزینه های سنگین برق وگاز ،کمبود نیروی کار در منطقه و هزینه های بالای تهیه مواد اولیه مصرفی روی سنگ را به عنوان مشکلات بزرگ خود وهمکارانش برشمرد ومی گفت فقط50درصد نیروی کار در این صنعت بومی هستند ومابقی از شهرستان های دیگر به این منطقه آمده اندوبه دلیل سختی کار،کمتر کسی حاضر به کار کردن در این کارخانه ها می باشد.

 

یکی دیگر از کارفرمایان با گلایه از مسئولین شهرک صنعتی می گفت:  مسئولین شهرک صنعتی خرم بید علی رغم اینکه هنگام فروش زمین هزینه های زیرسازی وآماده سازی را از ما اخذ نمودنداما متاسفانه خدمات قابل توجهی ارائه نکرده اند وهنوز این شهرک در زمینه جمع آوری وهدایت فاضلاب،آسفالت خیابان ها،فضای سبزو...با معضلات فراوانی روبروست.

 

سخنان یکی دیگر از این کارخانه داران قابل توجه بود.اومی گفت: ما مجبوریم با توجه به تعطیلی معدن سنگ  در شهرستان، سنگ مصرفی خود را از معادن شهرستان های اطراف با قیمت گران وبه صورت پرداخت نقدی تهیه کنیم که این عامل در دوماه اخیر باعث تعطیلی 15سنگبری از مجموع حدوداً 110سنگ بری فعال شده است .

 

وی هم چنین می گفت: از ما دو نوع مالیات تحت عنوان "مالیات بر درآمد" و"مالیات برارزش افزوده "دریافت می گردد که پرداخت این مالیات برای ما گران تمام می شود.

 

یکی دیگر از تولیدکنندگان باذکر آماری از تولید سنگ دراین منطقه می گفت :هرسنگ بری روزانه تقریباً 100مترمربع سنگ تزئینی تولید می کند که در مجموع بیش از 10هزار متر سنگ به صورت روزانه در این شهرک تولید می شود که متاسفانه فقط 50درصد آن بارگیری ودر تهران آن هم به صورت نسیه فروخته می شود.

 

وی هم چنین تعداد نیروهایی که به صورت مستقیم در این شهرک مشغول به کار هستند را بیش از 1000نفر اعلام کردو افزود بیش از 500نفر هم به صورت غیر مستقیم از این راه امرارمعاش می نمایند.

 

با توجه به این اظهارات و ذکر این نکته که این صنعت یک صنعت مولد در کشور می باشد که اشتغال زایی فراوانی را به همراه دارد می طلبد مسئولان محترم در زمینه مشکلات ذکر شده چاره اندیشی نموده و با ارائه راهکارهای مناسب مانند توسعه صادرات،ارائه تسهیلات مناسب،حذف قوانین ومقررات دست وپاگیر و... حمایت بیشتری از این صنعت مولد وکارآمد داشته باشند.

 

 

 

b_500_0_16777215_00_http___bamefars.ir_files_images_8_ا0_00_bamefars-sang5_copy.jpg

b_500_0_16777215_00_http___bamefars.ir_files_images_8_ا0_00_bamefars-sang18_copy.jpg

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید