عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

آیت الله موسوی بجنوردی از پیشنهاد تاسیس بانک برای حوزه های علمیه استقبال کرد.

 

وی که در دهه اول جمهوری اسلامی عضو شورای عالی قضایی بوده واز فقیهان صاحب نظر در مباحث بانکی است به نشریه حریم امام – هفته نامه آستان مقدس امام خمینی- گفته است:

« حوزه هم باید بانک داشته باشد. به طلبه ها وام بدهند و سود نگیرند. به یک شکل هایی باید کمک کرد. کاری کنند که یک طلبه گرفتار زندگی نباشد و بتواند درس بخواند. اگر گرفتار زندگی اش باشد نمی تواند درس بخواند. بگذارند اولیات زندگی اش را داشته باشد تا فردا بتوانیم فقهایی مانند امام و مراجعی که فوت کردند را تحویل بدهیم.اما وقتی زندگی اش مانده و بچه اش لباس ندارد و زنش کفش ندارد دیگر فکرش هم درست کار نمی کند و مجبور می شود برود نماز و روزه استیجاری بگیرد... نباید این طور نباشد که طلبه ده روز بعد از گرفتن شهریه هیچ چیز نداشته باشد تا مجبور شود نماز و روزه استیجاری بگیرد. البته نباید حوزه دولتی شود و باید مستقل باشد.»

از مشهورترین دیدگاه های فقهی آیت الله موسوی بجنوردی این است که سود بانک ها را ربا نمی داند و می گوید: وقتی نرخ تورم را خود بانک مرکزی 30 درصد اعلام می کند و بانک به شما 20 درصد می دهد تازه پول خودت را داده است و اشتباه است بگوییم سپرده گذار سود گرفته است.

عصر ایران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید