عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

مسوول توسعه روش های نوین آبیاری سازمان جهاد کشاورزی استان فارس خطاب به کشاورزان فارس گفت: کمبود آب زاییده عوامل جغرافیایی منطقه است، آن را مدیریت کنید.

به گزارش پیک تدبیر شهرام محمدی روز دوشنبه در مصاحبه با ایرنا افزود: شرایط ، بحرانی است و در بسیاری از نقاط استان فارس با تانکر به مردم آبرسانی می شود، آبی که هر قطره آن ، ارزشی به اندازه دمیدن بر یک جان و نفس تازه را دارد اما بدون تدبیر به هدر می رود و اسراف و با چشم برهم زدنی دور ریخته می شود.

 

b_300_0_16777215_00_images_news-23_81312786-5951348.jpg

وی گفت: بی توجهی به مبانی فنی و اقتصادی در مصرف آب هنگام آبیاری مزارع و باغ ها عامل تشدید کننده بحران آبی در استان فارس است.

محمدی بیان کرد:هر گونه تولید مواد غذایی و کشاورزی پایدار منوط به استفاده صحیح و منطقی از منابع محدود آب کشور است که متاسفانه برخی کشاورزان بر این موضوع آگاهی ندارند و آب را به عنوان مهمترین نهاده تولید کشاورزی با راندمان پایین و محدود کننده به کار می برند.

وی ابراز کرد: بررسی های آماری و مشاهدات عینی نشان داده که ما در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان به ویژه در بخش کشاورزی و خانگی بیشترین دور ریز این سرمایه گرانبها و جانبخش را داریم و با هدرروی ، اتلاف و اسراف ، راندمان آبیاری را به نازلترین سطح رسانده ایم.

کارشناس ارشد آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی فارس ادامه داد: در حالی که با مدیریت آبیاری و برخورداری و استفاده از متد و دانش های روز دنیا می توان با مدیریت کمی و کیفی در طرح های آبیاری و زهکشی و حفاظت از منابع آبی موجب کاهش هزینه ها شد و از پهنای خشکسالی ها و خشک شدن آب های زیرزمینی و آب چاه های استان جلوگیری کرد.

محمدی اشاره کرد: بایستی در کنار افزایش راندمان انتقال آب از طریق اصلاح و بازنگری در کانال ها و نهرهای انتقال آب و بهره گیری از آبیاری تحت فشار ، مدیریت صحیح آبیاری باغ ها و مزارع بخوبی پیاده شود و یکی از فواید این کار علاوه بر مراقبت شغلی و درآمدی کشاورزان ، تعدیل قیمت آب براساس هزینه های تمام شده خواهد بود.


مطالب مرتبط:

نماینده مردم مرودشت:راندمان آبیاری در بخش کشاورزی کمتر از 35 درصد است

- در مصاحبه با مدیر جهاد کشاورزی پاسارگاد: مشکل اصلی در بخش کشاورزی پاسارگاد،آب می باشد/همه مسولان در کاهش کشت محصولات پرآب بایدکمک کنند

- رییس جهادکشاورزی فارس برضرورت تغییر رویکرد کشاورزی در این استان تاکید کرد

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید