عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://img7.irna.ir/1393/13930910/81409176/81409176-6113672.jpg
There was a problem loading image http://img7.irna.ir/1393/13930910/81409176/81409176-6113672.jpg

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان فارس گفت:در سراسر این استان 30 کودک مبتلا به ایدز شناسایی و برای درمان آنان اقدام شده است.

 

 
30 کودک مبتلا به ایدز در فارس شناسایی شده است

 

معصومه فروتن ، دوشنبه در حاشیه گردهمایی کودکان شیرازی که به مناسبت یکم دسامبر روز جهانی مبارزه با ایدز در بوستان خلدبرین شیراز برگزار شد در گفت و گو با ایرنا افزود: این کودکان از طریق رفتارهای پر خطر مادرانشان و یا اعتیاد آنان به مواد مخدر به ایدز مبتلا شده اند.

وی بیان کرد:امروز 500 کودک از 20 مهدکودک در این بوستان گرد هم آمده اند تا با شعار امسال روز جهانی مبارزه با ایدز مبنی بر این که 'درمان ایدز همه گیری را مهار می کند ، پیشگیری کنید ، درمان کنید ، زندگی کنید' اهمیت پیشگیری از ایدز را به همگان نشان دهند.

فروتن اظهار داشت:یکی از اهداف برگزاری این برنامه نمادین این است که به تمام کودکان مبتلا به ایدز دنیا اعلام شود که خودشان در ابتلای به این بیماری نقشی نداشته اند.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان فارس اضافه کرد: با توجه به این که ایدز یکی از بیماری های واگیر است باید از دوران کودکی به بچه ها آموزش های لازم داده شود تا از این طریق راهنمایی برای خانواده های خود باشند.

فروتن با اشاره به این که افراد مبتلا به ایدز صرفا بیمار هستند و نه مجرم ، اظهار داشت :برای آگاهی از نحوه ابتلای به این بیماری و همچنین اقدام برای درمان ، مرکز مثلثی لاوان که متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شیراز است به مراجعه کنندگان به این مرکز خدمات مشاوره ای و درمانی می دهد.

وی گفت:خدمات اداره کل بهزیستی فارس در زمینه بیماری ایدز در حد مشاوره است و تمام افراد در هر سنی می توانند از خدمات مشاوره ای آن بهره گیرند.

ایدز (Acquired immune deficiency syndrome) به معنی نشانگان نقص ایمنی اکتسابی است. ایدز یک بیماری پیشرونده و قابل پیشگیری است، این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام 'اچ آی وی' در بدن میزبان است که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن (معروف به نقص ایمنی یا کمبود ایمنی) انسان می شود که خود زمینه ساز بروز عفونت های موسوم به فرصت طلب است و در نهایت پیشرفت همین عفونت ها منجر به مرگ بیمار می شود

این بیماری در سال ۱۹۸۲ ایدز نامیده شد. از سال ۱۹۸۸با هدف بهبود آگاهی، آموزش و مبارزه با این بیماری اول دسامبر هر سال (۱۰ آذر) به عنوان روز جهانی ایدز معین شده است و هر سال برای این روز شعاری نیز در نظر گرفته می شود.در سال ۱۹۹۶ سازمان ملل متحد ایدز را نه تنها به عنوان یک مشکل سلامتی مورد توجه قرار داد بلکه آن را یک مساله بر سر راه پیشرفت بشری برشمرد.

بر اساس آمارهای موجود بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلا به بیماری ایدز متعلق به کشورهای جهان سوم و در حال توسعه است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید