عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس گفت: همایش آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی ویژه معلمان تربیت بدنی اردیبهشت ماه سال آینده در شیراز برگزار می‌شود.

 

محمد جعفری در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: پس از برگزاری نخستین گردهمایی دبیران تربیت بدنی، برگزاری همایشی با هدف ارتقای فعالیت‌های تربیت بدنی در مدارس برای دومین بار در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی افزود: محورهای این همایش شامل فیزیولوژی ورزشی، آسیب‌‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، بیومکانیک ورزشی، رفتار حرکتی و روانشناسی ورزشی و مدیریت ورزشی است.

 

جعفری ادامه داد: در این همایش معلمان تربیت بدنی و سایر معلمان که در زمینه ورزش دانش‌آموزی پژوهشی داشته‌اند با لحاظ کردن محورهای همایش، طرح و پژوهش خود را به صورت سخنرانی و پوستر به همایش ارائه داده و نتایج این تحقیقات در آموزش و پرورش کاربردی می‌شود.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: وزارتخانه آموزش و پرورش طرح «المپیاد درون مدرسه‌ای» را برای تقویت برگزاری مسابقات ورزشی در مدارس ابلاغ کرده است.

 

جعفری اضافه کرد: دانش‌آموزان به دلیل علاقه بسیاری که به بحث ورزش و مسابقه دارند برگزاری مسابقات را برای خود مطالبه می‌دانند و حاضر هستند که در اجرای مسابقات مشارکت کرده تا مدیران و دبیران تربیت بدنی مسابقه‌ای را در رشته‌های مختلف و به مناسبت‌های گوناگون برگزار کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: وزارتخانه در این راستا طرحی را پیگیری می‌کند که اگر سه تا چهار مسابقه قرار است در مدرسه‌ای برگزار شود، تجمیع شده، مراسم افتتاحیه و اختتامیه داشته باشد و مدیر، معاونان، معلمان تربیت بدنی و سایر دانش‌آموزان در آن ایفای مسئولیت کنند.

 

جعفری بیان کرد: مسابقات پیش از این نیز برگزار می‌شد که زیر نظر مدیر یا انجمن ورزشی مدرسه بود اما اکنون تمام کارکنان مدرسه و دانش‌آموزان در آن مسئولیت دارند تا کیفیت کار بالاتر رود و در قالب این طرح مسابقات تجمیع شده و با اجرای افتتاحیه و اختتامیه و اهدای جوایز وجه المپیادی پیدا می‌کند.

 

وی گفت: از سه ماه گذشته بخشنامه برگزاری جشنواره‌ای در زمینه ورزش صبحگاهی را به شهرستان‌ها و مناطق و نواحی آموزش و پرورش ابلاغ کردیم که فعالیت‌های خود را در قالب لوح فشرده ارسال کنند تا فعالیت برتر مورد تشویق قرار گیرد.

 

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان فارس در ادامه گفت: اجرای ورزش صبحگاهی به تدریج در مدارس در حال نهادینه شدن است به این طریق که روزهایی که هوا مناسب است حداقل پنج تا 10 دقیقه از آیین صبحگاه توسط دبیر تربیت بدنی یا نمایندگان انجمن ورزشی مدرسه به اجرای ورزش صبحگاهی اختصاص می‌یابد.

 

وی افزود: در مورد ناهنجاری‌های حرکتی سال گذشته دوره آموزشی حرکات اصلاحی و ناهنجاری‌های قامتی زیر نظر یک مدرس برتر کشوری برای معلمان تربیت بدنی برگزار شد.

 

جعفری ادامه داد: در این دوره آموزشی نمایندگان دبیران تربیت بدنی مواردی را به صورت کارگاهی فرا گرفتند که خود آنان پس از فراگیری موارد لازم این دوره، برای همکاران خود در شهرستان‌ها و مناطق کلاس برگزار کردند.

 

وی اضافه کرد: امسال 660 پکیج حرکات اصلاحی توزیع شد که مربیان تربیت بدنی بتوانند دانش‌آموزان با پای پرانتزی، ضربدری یا کف پای صاف را شناسایی و به پزشک و یا ارتوپد متخصص معرفی کنند.

 

جعفری خاطرنشان کرد: سن دانش‌آموزان در میزان موفقیت حرکات اصلاحی ورزشی تاثیر دارد اما همین که دانش‌آموزان با ناهنجاری‌های قامتی شناسایی شوند می‌توان از افزایش این ناهنجاری‌ها پیشگیری کرد.

 

وی در ادامه از برگزاری ادامه طرح سباح برای دانش‌آموزان مقطع سوم ابتدایی با تغییراتی نسبت به گذشته خبر داد و گفت: در مورد طرح سباح که آموزش شنا برای دانش‌آموزان پایه سوم ابتدایی بود با توجه به این که در استان فارس استخرهایی آموزش و پرورش کم تعداد و میزان اعتبارات جوابگو نبود در شورای ورزش این استان مصوب شد که طرح به سمت اجرای مشارکتی برود.

 

جعفری بیان کرد: در حال حاضر طرح سباح با همکاری اداره ورزش و جوانان و مشارکت اولیا در 20 درصد دانش‌آموزان سوم ابتدایی فارس اجرایی شده است.

 

به گزارش فارس، طرح «المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای» امروز شنبه سوم اسفند ماه به طور سراسری افتتاح می‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید