عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

این روزها سیزدهمین نمایشگاه کتاب فارس به محفل گرم دوستداران کتاب در این استان مبدل شده و برخی اقدامات ابتکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در کانون توجه اهالی فرهنگ قرار گرفته است.


به گزارش پیک تدبیر و به نقل از ایرنا، نمایشگاه بین المللی فارس در شهرک گلستان شیراز 27 آبان با گشایش سیزدهمین نمایشگاه کتاب فارس رنگ و بوی فرهنگ و ادب به خود گرفته است و تا دوشنبه سوم آذرماه هر روز از ساعت 10 تا 21 آماده بازدید علاقه مندان است.

در این نمایشگاه یک هزار و 500 ناشر داخلی و خارجی به عرضه کتاب های انتشار یافته خود پرداخته اند که از این تعداد، 70 ناشر از استان فارس هستند.

سالن حافظ نمایشگاه بین المللی با 300 غرفه به ناشران عمومی، کمک درسی و مذهبی، سالن بهار با 85 غرفه به انتشارات دانشگاهی، سالن نرگس با 85 غرفه به بخش کودک و زبان و سالن سرو نیز به بخش پزشکی، هنر و بین الملل اختصاص داده شده است.

14 برنامه جانبی از جمله تعزیه، نشست های روزانه تحلیل کتاب با حضور صاحب نظران و مولفان، شب شعر با موضوع عاشورا، نشست تخصصی کتاب کودک، شیوه انتخاب داستان خوانی و تجلیل از ناشران زن استانی برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

این نمایشگاه همچنین فرصتی برای تبادل نظر نزدیک اقشار مختلف مردم با نویسندگان کتاب ها و نیز طرح نیازهای مردم به ناشران فراهم کرده است تا آنها خوراک فکری و ذهنی علاقه مندان را در حوزه های مختلف فراهم آورند.

رونمایی از کتاب، نشست های تخصصی نقد و بررسی نیز هر روز در سالن های مختلف نمایشگاه در حال برگزاری است.

مروری بر اخبار و رویدادهای این نمایشگاه نشان از آن دارد که برنامه ریزان عرصه فرهنگی استان امسال علاوه بر آن که کتاب خوانان دایمی را به میهمانی 'بهترین دوست انسان' فراخوانده اند، برنامه هایی نیز برای آشتی دیگر اقشار جامعه با کتاب و کتاب خوانی دارند.

** آشتی با کتاب

ارایه بن های تخفیف کتاب به شمار زیادی از بازدیدکنندگان نمایشگاه از جمله این برنامه ها است که شرایط مناسبی برای دسترسی علاقه مندان به کتاب به آثار مورد نظر خود فراهم کرده است.

بنا بر اعلام احمدرضا نداف معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: تا روز سوم سیزدهمین نمایشگاه کتاب فارس پنج میلیارد ریال بن کتاب در این نمایشگاه به فروش رسیده که نسبت به مدت زمان مشابه در دوره قبل، رشد دو برابری را نشان می دهد.

مسوولان فرهنگی استان فارس همچنین با درک اهمیت و تاثیرگذاری آموزش و پرورش در آینده کشور، سازوکار همکاری برای مانوس کردن آینده سازان کشور با کتاب را پایه ریزی کرده اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در دیدار با مدیرکل آموزش و پرورش استان برضرورت توسعه کتاب وکتاب خوانی درجامعه تاکید و اظهار کرد: جامعه هدف ما دانش آموزان و فرهنگیان هستند چراکه معتقدیم فرهنگ کتابخوانی به دست این اقشار توسعه می یابد.

بهزاد مریدی در این دیدار با اشاره به اینکه فرهنگیان، اساتید دانشگاه، دانشجویان و دانش آموزان استان فارس می توانند ضمن حضور در نمایشگاه کتاب استان از تخفیف ویژه این نمایشگاه برخوردار شوند افزود: این دسته از افراد می توانند ضمن حضور درنمایشگاه از بن های تخفیف20 درصدی برخوردار شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ضمن ابراز خرسندی از حضور فعال مدارس دراین نمایشگاه گفت: شمار زیادی از ناشران حاضردراین نمایشگاه نیز علاوه براین تخفیف درنظر گرفته شده تخفیف هایی از 30 تا 50 درصد نیز ارائه می کنند.

این مقام فرهنگی ادامه داد: با احتساب این تخفیف ها قیمت برخی کتب تا50 الی60 درصد کاهش یافته است.

** عدد 13 برای دوستداران کتاب نحس نبود

در حالی که برخی عوام برپایه خرافات عدد 13 را نحس می دانند، دوستداران کتاب در استان فارس با استقبال گسترده از سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان بر بی پایه بودن این دیدگاه تاکید کرده اند.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در گفت و گو با ایرنا گفت: امسال استقبال بسیار چشمگیر و بی سابقه مردم را نسبت به سال قبل در این نمایشگاه داشته ایم.

نداف افزود: پارسال با توجه به شرایط جوی نامناسب آمار فروش بن ها بسیار پایین بود ولی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش دو برابری را داشته ایم.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به اینکه سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب فارس با حضور یک هزار و 500 ناشر داخلی و خارجی برگزار شده است بیان داشت: با برنامه ریزی انجام شده نیز رقمی حدود 10 میلیارد ریال بن خرید کتاب در نظر گرفته شده که مردم می توانند با ارایه کد ملی تا سقف 500 هزار ریال بن کتاب خریداری کنند.

** اهدای گل به کتاب فروشان؛ هدیه متفاوت

و اما همزمان با این رویداد فرهنگی، ابتکاری نو در استان فارس در بیرون نمایشگاه در حال روی دادن است.

این بار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با شاخه های گل به کتاب فروشی های سطح شهر شیراز رفت و فعالیت های آنان در خدمت به فرهنگ این مرز و بوم را ارج نهاد.

این ابتکار نو قرار است در روزهای برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب فارس تکرار شود و پاسداشت فعالان عرصه فروش کتاب نیز همگام با تجلیل از ناشران و نویسندگان ادامه یابد.

مجموعه نشر گستره ای فرهنگی از نویسنده، مولف یا مترجم، ناشر، فعالان صنعت چاپ و نیز مرحله توزیع و فروشندگان کتاب را در بر می گیرد و زمانی این مجموعه به موفقیت دست می یابد که همه اجزای این چرخه به درستی به ماموریت های خود عمل کنند.

ماموریت های دست اندرکاران نشر و عرضه کتاب امروزه با گسترش وسایل ارتباط جمعی و روی کار آمدن فناوری های جدید تبادل اطلاعات دشوارتر از پیش است و از این رو، باید راهکارهای نو همپای فناوری های نو در خدمت اهالی فرهنگ قرار گیرد تا کتاب همچنان در سبد خرید خانواده بماند و دوستداران آن سهم شایسته ای از ساعات زندگی روزمره خود را به مطالعه کتاب اختصاص دهند.

** راه های جدید بازاریابی کتاب؛ ماموریت متفاوت

هدیه متفاوت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالان کتاب فروشی های فعال در شیراز با یادآوری ماموریت های متفاوت و امروزی آنها نیز همراه بود.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی فارس در دیدارهای جداگانه و چهره به چهره با دست اندرکاران فروش کتاب در کتابفروشی های سطح شهر شیراز با بیان این که فروش کتاب، هنر می خواهد، گفت: ناشران و کتابفروشان، راه های جدید تبلیغ و بازاریابی کتاب در ایران را تجربه کنند.

مریدی گفت: کتاب اگر چه کالایی فرهنگی است، اما مثل محصولات صنعتی، غذایی، مصرفی و... برای معرفی در سطح جامعه و فروش بهتر به تبلیغ نیاز دارد.

وی ادامه داد: بازاریابی، یکی از حلقه های مفقوده تجارت کتاب در ایران به شمار می آید که هنوز به طور شایسته، جدی گرفته نشده است.

** کتاب همچنان نیازمند حمایت دولت

در هنگامه روزافزون خصوصی سازی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس همچنین حساب 'کتاب' را از دیگر فعالیت ها جدا کرد و بر ضرورت و لزوم حمایت دولت از فعالان این عرصه تاکید کرد.

مریدی در این باره گفت: با آن که ناشران خصوصی در شیوه های جدید بازاریابی خود چندان به حمایت های دولتی چشم ندوخته اند، اما بی شک با ورود نهادهای دولتی به این روند، این جریان شتاب فزون تری یافته و موفقیت بیشتری پیدا می کند. به ویژه این حمایت می تواند در وادی اطلاع رسانی و نقد و بررسی کتاب ها در رسانه های عمومی و مراکز فرهنگی دولتی اتفاق بیفتد.

این مسوول فرهنگی ادامه داد: ایجاد فضای گرم کتابخوانی، اطلاع رسانی در باره عناوین چاپ شده، نقد و بررسی کتاب های روی پیشخوان کتابفروشی ها و... تبلیغاتی از این دست وظیفه مسلم نهادهای دولتی است.

مریدی افزود: البته با توجه به آمار بالای چاپ کتاب در کشور، طبیعتا اطلاع رسانی درباره تمام کتاب ها خارج از توان نهادهای دولتی است و برای همین باید دست به انتخاب بزنند. این انتخاب باید ملاک و معیاری داشته باشد که کیفیت برتر، مهم ترین عامل آن است.

وی ابرازداشت: برای مثال کتاب های زیادی در جایزه های دولتی مقام کسب کرده اند، اما فروششان دوچندان نشده است یا حتی اگر در رسانه های مختلف دولتی معرفی شده اند، اما همچنان دور از سلایق عموم جامعه باقی مانده اند.

** ادای دین اهالی فرهنگ در تبلیغ کتاب

'اصحاب فرهنگ وادب وهنر در خدمت تبلیغ کتاب قرارگیرند' این مطالبه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی از این قشر بود.

مریدی گفت: با بیان و ارتباط تبلیغی و اطلاع رسانی توسط رسانه ها، فکر و احساس این فرهیختگان مردمی را می توان درباره کتاب شرح داد تا ازاین طریق به میزان فروش کمک کرد.

این مقام مسوول درجوزه فرهنگ استان ادامه داد: با اینکه هنوز کمتر کتابخوانی حاضراست لذت گشتن در کتابفروشی ها را با چیز دیگری عوض کند و کمتر کتابفروشی را می شود سراغ گرفت که نخواهد فرصت گپ وگفت با خریدار کتاب را از دست بدهد، اما دغدغه ها و دلمشغولی های جوامع مدرن، مجال و شتاب بیشتری را برای سرو کله زدن با مظاهر فناوریهای نوین می طلبد و از این رو خیلی ها ایستادن بی دردسر در پشت پیشخوان این گونه فروشگاه ها را ترجیح می دهند که می توان برای آن باجذاب کردن اینگونه ویترین ها به فروش و ترغیب مخاطب کمک کرد وهمین امر بودن یا نبودن کتابخانه ها و فروشگاه های کتاب را رقم می زند.


مطالب مرتبط:

- همزمان با روز حضرت عباس در زرقان؛دکتر مریدی ردای خادمی و سقایی حضرت اباعبدالله را به تن کرد

- اولویت های کاری مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس

- رییس شورای مشورتی توسعه استان فارس: از مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس قاطعانه حمایت می‌كنیم

- مدیرکل ارشاد فارس اعلام کرد؛ ارایه آثار یکهزار و پانصد ناشر داخلی و خارجی در نمایشگاه بزرگ کتاب فارس

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید