عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

مدیر داخلی مجموعه جهانی تخت جمشید گفت: تل آجری لعابدار به دست آمده در شهر پارسه برای مطالعه و پژوهش بیشتر به گنجینه مجموعه جهانی تخت جمشید منتقل شده است.به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، علی اکبر صادقی روز یکشنبه اظهار کرد: این اقدام در تداوم برنامه های روشمند مطالعه شهر پارسه در محدوده شمال غربی تخت جمشید صورت گرفته است.

وی بیان داشت:در محوطه ای که معروف به 'تل آجری' است، آجرهای لعابداری به دست آمده که برای مطالعه و پژوهش بیشتر به گنجینه مجموعه جهانی تخت جمشید منتقل شده است.

صادقی گفت: روی آجرهای لعابدار رنگین به دست آمده در این کاوش ها، انواع نقوش ترکیبی حیوانات بالدار است و در بیشتر آنها تصاویر ترکیبی از حیوانات اسطوره ای دوره عیلامی و هخامنشی با سنت جنوب غرب ایران، شوش و بین النهرین وجود دارد که از منظر مطالعاتی و پژوهشی حائز اهمیت است.

وی افزود: بررسی تشابه نقوش آجرهای لعابدار مکشوفه از تل آجری با نقوش اسطوره های بین النهرین و تحلیل آجرها و تلاش برای دستیابی به شناخت کافی در مورد وجه تشابه و یا تفاوت عناصر سازنده آن با آجرهای لعابدار هخامنشی کاخ آپادانا در شوش، ناگفته ها و خلاء های تاریخی مرتبط با پیشینه شهر پارسه را مشخص می کند.

او اضافه کرد: با توجه به تنوع و گستردگی آثار مهم تاریخی فرهنگی در محدوده پارسه - پاسارگاد، سهم نیروهای آموزش دیده یگان حفاظت تخت جمشید و میراث فرهنگی در صیانت از این گستره تاریخی بسیار بالا و در خور توجه است.

صادقی ادامه داد: حضور مستمر نیروهای یگان حفاظت مجموعه تخت جمشید در کاوش های اخیر شهر پارسه اعم از کاوش آبراهه های زیرزمینی تخت جمشید، کاوش تل سبز در دشت مرودشت و کاوش تل آجری، بیانگر اهمیت حفظ و صیانت از آثار فرهنگی- تاریخی است.

برنامه پژوهشی هیات باستان شناسی مشترک ایرانی - ایتالیایی به مدت 50 روز در ماه های مهر و آبان امسال در محوطه تل آجری انجام شد.

این فصل از کاوش ها به سرپرستی 'علیرضا عسکری چاوردی' از دانشگاه شیراز و پروفسور 'پییر فرانچسکو کالیری' از دانشگاه بولونیا ایتالیا با حمایت و مدیریت پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور و اداره کل میراث فرهنگی استان فارس و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید انجام گرفت.

در این کاوش ها، چشم انداز ریخت شناسی تخت جمشید و شهرپارسه در چارچوب مطالعات ژئومورفولوژی شناسایی و بازسازی و همچنین 10 هکتار از محدوده پیرامون تل آجری در حوزه باغ فیروزی با استفاده از روش ترکیبی ژئو الکتریک و هم ژئوفیزیک بررسی و مستندنگاری شد.

در این کاوش ها علاوه بر بکارگیری روش های دقیق باستان شناسی و تخصص های مرتبط نظیر از انواع آزمایش ها در مورد مواد آلی و کانی، مطالعات ژئوالکتریک، ژئوفیزیک، نقشه برداری، زمین شناسی، ژئومورفولوژی استفاده، نتایج مطالعات در سامانه های اطلاعات جغرافیایی و تشکیل انواع بانک های اطلاعاتی مورد استفاده و ارزیابی قرار گرفت.

مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت در فاصله 60 کیلومتری شمال شیراز واقع است.


مطالب مرتبط:

- تخت جمشید، اقتصاد تک محصولی مرودشت!

- شهروند مرودشتی اشیای تاریخی را به موزه تخت جمشید اهدا کرد

- مرحله نخست موزه تخت جمشید افتتاح شد

-آجرهای لعابدار محوطه تاریخی تل آجری تخت جمشید، برگرفته از مضامین اسطوره ای است

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید