عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس گفت: چهارمین سوگواره کشوری تعزیه با حضور 11 استان از سراسر کشور از 21تا 30 آذرماه جاری در شهر زرقان فارس برگزار خواهد شد.

به گزارش پیک تدبیر از ایرنا،دکتر بهزاد مریدی، جمعه با اشاره به آیین گشایش چهارمین سوگواره تعزیه کشوری به میزبانی زرقان با حضور اساتید و تعزیه خوانان برتر 11استان از جمله فارس، تهران، قم، خوزستان، کرمان، اراک، مازندران، بوشهر، قزوین، ایلام، سیستان و بلوچستان همزمان با دهه آخر ماه صفر در حسینیه حضرت ولیعصر (عج) زرقان برگزار می شود.

وی با اشاره به نقش مهم تعزیه خوانی در زندگی روزمره و باورها و اعتقادات مردم ولایتمدار زرقان به عنوان قلب تپنده ی تعزیه کشور گفت: تعزیه خوانی در زرقان فارس قدمت چند صد ساله دارد که می توان به سابقه آن در کتاب تعزیه در ایران به قلم استاد 'صادق همایونی' اشاره کرد.

این مقام فرهنگی ادامه داد: از سه سال گذشته تاکنون سوگواره تعزیه کشوری هرساله در دهه آخر ماه صفر با حضور استانهای مختلف برگزار شده که با توجه به پتانسیل و پیشینه تاریخی مذهبی شهرستان زرقان و از سوی دیگر پیگیری های مستمر اعضاء کانون فر هنگی هنری تخصصی حضرت سیدالشهداء (ع) چهارمین سوگواره تعزیه کشوری در حسینیه حضرت ولیعصر (عج) این شهربرگزار می شود.

مریدی اظهار داشت: مراسم تعزیه خوانی در زرقان از مهمترین آیین های عاشورایی فارس و جنوب کشور محسوب شده که سال گذشته توانسته است زرقان را بر سکوی افتخارات فرهنگی و مذهبی استان فارس در برگزاری مراسم تعزیه خوانی قرار دهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان داشت: از این رو مراسم تعزیه خوانی حضرت امام حسین(ع) و مراسم سنتی برافراشته کردن خیمه های عاشورایی در میراث معنوی کشور ثبت شده و ستاد سوگواره تعزیه کشوری زرقان از سال 90با حضور بیش از 20 جوان هیاتی تشکیل گردیده که در حال فعالیت گسترده در سطح استان فارس و جنوب کشور می باشند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع استقبال چشمگیر مسوولان و آحاد مردم، کمیته های تخصصی اطلاع رسانی و تبلیغات، برنامه ریزی و پشتیبانی تشکیل گردیده و همچنین 'سایت ستاد سوگواره تعزیه کشوری زرقانwww.taziye-zarghan.ir ' گزارش لحظه به لحظه این مراسم را برای علاقه مندان قابل مشاهده می کند و همچنین تبلیغات در سطح استان فارس و استانهای همجوار بصورت نصب بنر از ابتدای ماه صفر شروع شده است .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهارداشت: با توجه به نام گذاری سال جاری توسط مقام معظم رهبری، این همایش عظیم مذهبی از برنامه های فرهنگی سال 93 در سطح کشوری در راستای حفظ ارزشهای ناب عاشورای حسینی و مبارزه با وهابیت و شیطان پرستی خواهد بود که افتخارش نصیب جوانان مذهبی و متدین این کانون شده که در همین راستا، حضور مسوولان کشوری و لشکری و نخبگان فرهنگی کشور در این همایش کشوری از جایگاه خاصی برخوردار است.

مریدی با بیان اینکه رکن اساسی مجالس تعزیه بر بنیاد فرهنگ عامه و بر زمینه اندیشه و احساس و اعتقادات عامه مردم کوچه بازار بنیان گرفته است و ساخت و پرداختی ساده زبان و بیانی روان وعامه فهم دارد، اضافه کرد: از این رو تعزیه نامه ها در زمره ادبیات عامه و در مجموع فرهنگ مردم قرار می گیرند .

وی با اشاره به اینکه این پژوهش با روش تحقیق میدانی و ابزار مشارکتی در شهرستان زرقان صورت گرفته و هدف اصلی آن نقش تعزیه در زندگی مردم و باور ها و اعتقادات آنان می باشد، تصریح کرد: برنامه ریزی هایی صورت پذیرفته تامسوولان کشوری و لشکری و جمعی از پژوهشگران در این مراسم حضور بهم رسانند.


- همزمان با روز حضرت عباس در زرقان؛دکتر مریدی ردای خادمی و سقایی حضرت اباعبدالله را به تن کرد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید