عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

صحن شاهچراغ (ع) چهارشنبه نهم اردیبهشت ساعت حوالی 10:50 را نشان می داد که شعار 'روحانی، روحانی؛ مقدم تو نورانی' در فضا پیچید و چند ساعت انتظار برای دیدار رییس جمهوری به پایان رسید و این حضور گسترده پیامی را با خود از شیراز به نیویورک، آنجا که مذاکره کنندگان هسته ای ایران در مصافی دیپلماتیک هستند مخابره کرد.

پیک تدبیر:فارس گهواره تمدن ایران زمین در شانزدهمین سفر استانی میزبان رییس جمهوری بود و شماری از مردم سایر شهرستان های استان فارس نیز فرصت دیدار با رییس جمهوری را غنیمت شمرده و به شیراز، سومین حرم اهل بیت (ع) در ایران اسلامی آمده بودند.

فارسیان حاضر در صحن حرم مطهر شاهچراغ (ع) با در دست داشتن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران و با شعارهای 'صل علی محمد، یار امام خوش آمد'، 'صل علی محمد، یاور رهبر آمد' و 'روحانی مدبر، تشکر تشکر' به استقبال رییس دولت تدبیر و امید آمدند.

مطلع سخنان رییس جمهوری عرض ارادت و احترام به ساحت مقدس حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) و برادر بزرگوارش حضرت سیدمیرمحمد بن موسی(ع) بود و نیز تشکر از مردم شیراز به خاطر استقبال از فرودگاه بین المللی شهید دستغیب تا حرم مطهر.

سخنان رییس جمهوری که آغاز شد رنگ و بوی حافظ و سعدی داشت آن هم در میان مردمان دیاری که این شاعران بزرگ را در دامن خویش پرورده بودند و از این رو حاضران در صحن شاهچراغ (ع) با دل و جان پذیرای سخن رییس جمهوری بودند.

آنجا که رییس جمهوری از رنسانس سعدی و حافظ بر تفکر و معنویت سخن گفت و این سخن از حافظ را برگزید که: آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است/ با دوستان مروت با دشمنان مدارا.

دکتر حسن روحانی با بیان این که این یعنی همان همدلی وهمزبانی گفت: حافظ شیرین سخن سیاست داخلی و خارجی ما را ترسیم کرد.

روحانی این بیت از سعدی شیرازی را نیز بازخوانی کرد: بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش زیک گوهرند و این را اضافه کرد: ما درس وحدت و محبت را از سعدی آموختیم و این راه را ادامه می دهیم.

رییس جمهوری گفت که حافظ به ما یاد داد که دین با ریا سازگار نیست و سعدی نیز آموخت که دولت و راه دولتمردان با ظلم جفت نمی شود.

این سخن رییس جمهوری با تشویق شماری از جمعیت حاضر در صحن شاهچراغ (ع) تایید و همراهی شد.

** شیراز، شهر مهمان نوازی

و اما سخنانی از رییس جمهوری مرهمی بر درد دل مردمان این دیار بود.

آنجا که رییس جمهوری پس از یادکردن از جلوه های تمدن ساز فرزندان ایران در تخت جمشید و پاسارگاد اظهار کرد که شیراز، شیراز محبت است و شیراز مهمان نوازی است. اگر دو، پنج و یا 10 نفرکاری برخلاف ادب کردند آنها شیرازی نبودند. شیراز، شیراز محبت و صفا و برادری و احترام به بزرگان و احترام به شهیدان.

شاید بتوان گفت اشاره رییس جمهوری به حادثه حمله 18 اسفندماه 93 عده ای به علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در شهر شیراز بود.

اما دکتر روحانی به این بسنده نکرد. رییس جمهوری این را نیز گفت: شیراز معلم ، استاد و علامه بزرگ مطهری را دوست دارد... همه شیراز بزرگ را می شناسند.

شماری از جمعیت با این سخن رییس جمهوری همراه شدند و شعار سردادند: درود بر روحانی، درود بر مطهری.

** روحانی، سرباز وطن و خادم ملت

آن زمان که رییس جمهوری از برنامه های دولت تدبیر و امید در عرصه سیاست خارجی و همچنین دستاوردهای دولت در مسیر خروج اقتصاد از رکود و مهار تورم سخن می گفت نیز با اعلام حمایت مردم شیراز از این سیاست ها همراه شد.

روحانی شعار مردمی روحانی دوستت داریم را با این جمله و عبارت قدردانی کرد: ممنون از محبت شما. روحانی یک سرباز کوچک وطن و خادمی از خادمان شما است.

** پیامی از شیراز به نیویورک

رییس جمهوری در بخشی از سخنان خود گفت که اگر امروز با گروه 1+5 مذاکره می کنیم می خواهیم به دنیا بگوییم که ایران اهل منطق و استدلال است و از سانتریفیوژ مهم تر در مذاکرات، تیم مذاکره کننده ایران است. ما به دانشمندان هسته ای افتخار می کنیم و به سیاستمداران ایرانی هم همچنان افتخار می کنیم.

روحانی افزود: از شیراز به تیم هسته ای مان در نیویورک پیام می فرستم که ببینید احساسات جوانان شیرازی و عشایر غیور فارس را که مردم ما به خادمان خود عشق می ورزند و احترام می گذارند.

این سخن رییس شورای عالی امنیت ملی نیز با استقبال مردمی روبرو شد که از وی شنیدند: هنر این نیست که در تریبون علیه قطعنامه های شورای امنیت علیه برنامه هسته ای ایران شعار دهیم، هنر این است که به سازمان ملل برویم و همان قطعنامه ها را لغو کنیم.

تیم مذاکره کننده کشورمان به ریاست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برای شرکت در اجلاس بازنگری معاهده ان پی تی به نیویورک سفر کرده است.

** آن مرد با تدبیر آمد

فرازهایی از سخنان رییس قوه مجریه در جمع مردم سومین حرم اهل بیت و دیار فارس با اعلام برنامه های دولت برای رونق بخشیدن به اقتصاد و بهبود وضعیت اشتغال استان همراه بود.

رییس جمهوری ضمن اعلام این برنامه همواره تاکید کرد که طراحی های دولت تدبیر و امید در سال های 94 و 95 عملیاتی می شود که حاکی از تدبیر دولت پیش از سفر به استان برای اعتلای فارس بود.

روحانی اظهار کرد که دولت در سال های 94 و 95 برای 92 طرح و پروژه در استان فارس 9 هزار و 530 میلیارد ریال اعتبار در نظر می گیرد.

رییس قوه مجریه ضمن اعلام برنامه دولت برای بهره برداری از معادن در پنج هزار هکتار از منطقه حفاظت شده زیست محیطی بهرام گور و نیز ساخت پالایشگاه دوم فارس نسبت به رعایت اصول زیست محیطی در این برنامه ها اطمینان داد.

در روزگاری که شمار زیادی از صنایع فارس از نبود یا کمبود سرمایه در گردش در مضیقه هستند، اعلام رییس جمهوری برای اختصاص 40 هزار میلیارد ریال برای سرمایه در گردش صنایع استان و اختصاص تسهیلات برای توسعه سایر بخش های صنعتی، خبر خوشی برای صنعتگران فارسی بود.

مردم فارس همچنین خبرهای دیگری در زمینه راه اندازی بزرگترین طرح آلمینیوم کشور، نیروگاه سیکل ترکیبی، اختصاص اعتبار به پروژه اتان پالایشگاه پارسیان، گازرسانی به 700 روستای دیگر، اختصاص تسهیلات یک هزار و 400 میلیارد ریالی برای بخش خصوصی فعال در عرصه گردشگری، حل مشکلات راه آهن، آبرسانی از سد درودزن و آزادراه در حال احداث شیراز – اصفهان از رییس جمهوری شنیدند و این گونه امید به فردایی روشن برای استان و کشورشان در ذهنشان نقش بست.

** طنین سرود 1392 نفری دانش آموزان فارس در صحن شاهچراغ

طنین انداختن سرود 1392 نفری دانش آموزان فارسی (به بهانه شروع فعالیت دولت تدبیر و امید در سال 92) همزمان با ورود رییس جمهوری از دیگر جلوه های آیین دیدار مردم این دیار با دکتر حسن روحانی بود.

مطلع این سرود این عبارات بود:

گل بریزان بر قدم ستاره ایمان/ مروج قرآن رییس جمهور دلاور ایران.

همدلی و همزبانی، دو واژه زیباست/ شبیه یک دریاست، مثال دل ها است، ذخیره فردا است.

ای قاصد فتح و ظفر، از شهر ما بنما گذر با نور تدبیر و امید فردا چه زیباست...

از سوی دیگر، پارچه نوشته ها و دست نوشته های مردم در استقبال از رییس جمهوری با مضامین زیر به چشم می خوردند: روحانی حمایتت می کنیم، یاد یار مهربان آید همی، فارس گهواره تمدن ایران زمین میزبان دولت تدبیر و امید، شمیم خوش خدمت، امید و پشتکار بر فضای شهر فرهنگ و هنر دمیده شد و ....

در میان استقبال کنندگان از رییس جمهوری، شماری از عشایر غیور استان فارس نیز حضور داشتند که با پوشیدن لباس بومی و محلی خود به استقبال رییس دولت تدبیر و امید آمده بودند.

نخستین سفر استانی دکتر حسن روحانی رییس جمهوری همراه با کاروان دولت تدبیر و امید به استان فارس حوالی ساعت 9:30 صبح چهارشنبه نهم دی ماه آغاز شد تا امیدواران به پیشرفت و توسعه این بخش از سرزمین پرگهر ایران چشم به تدبیر مردان کابینه بدوزند.

ایرنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید