عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

حداقل مديران "مترسكي " را جابجا كنيد!

حمید نجف*

 

در ويكي پديا مديريت به معني " فرايند به كار گيري موثر و كارآمد منابع مادي و انساني در برنامه‌ريزي، سازماندهي، بسيج منابع، هدايت و كنترل تعريف شده است كه براي دستيابي به اهداف سازماني و بر اساس نظام ارزشي مورد قبول صورت مي گيرد. "

 

 

در همه جاي دنيا، بر نامه ريزي صحيح، سازماندهي منظم، ايجاد انگيزش و ارزيابي عملكرد از جمله وظايف مهم مديران به شمار مي رود، اما در ايران اين موضوع به دلايل مختلف سهوا مغفول مانده است، به ويژه در بخشهاي دولتي كه گهگاهي مدار انتخاب مديران براساس نظام شايسته سالاري به گردش در نمي آيد. در ايران دو نوع مدير وجود دارد، يكي مديران شايسته و كار آفريني كه ضمن تسلط، به آموزه هاي مديريتي روز دنيا و اشراف كامل اطلاعاتي، شركتهاي خود را مديريت مي كنند، اين دسته از مديران بيشتر در بخشهاي خصوصي فعال هستند.

 

نوع دوم مديران كه دربخش دولتي پراكندگي بيشتري دارند، را نگارنده، جسارتا "مديران مترسكي " نام نهاده، مديراني كه متاسفانه به دليل ارتباطات محفلي، خويشاوندي و خارج از نظام شايسته سالاري يك شبه ره صد ساله پيموده اند و وارد عرصه هاي مديريتي كشور شد ه اند، معمولا براي اين مديران به دليل عدم توانايي، جز وظيفه ذاتي نظارتي، نقش ديگري قائل نيستند.

 

تنها كارآيي اين مديران در كنترل موثر نيروي انساني خلاصه مي‌شود، اين دسته از مديران به مانند مترسك تنها با حضور مستمر و دائم خود به دنبال آرامش در فضاي كسب و كار هستند، اينكه كاركنان با علم به وجود آنان سر به پائين انداخته و كارخود را انجام دهند و از هرگونه سو استفاده و دست درازي به بيت المال بپرهيزند. اينگونه مديران براي شركتهايي كه دچار روز مره گي شده‌اند تا حدودي مفيد هستند، البته به شرطي كه هر چند وقت يكبار جابجا شوند، چرا كه مديران مترسكي هر كدام بر اساس سر، ظاهر و نوع شخصيت، تاريخ مصرف خاصي دارند ولي نهايتا حداكثر عمر مفيد آنان بيش از چهار سال نيست.

 

اين قبيل مديران چون مترسكي مي‌مانند كه در سر جاليز مانع حمله پرندگان و ساير جوندگان به محصولات كشاورزي مي شوند و اساسا خاصيت ديگري ندارند. اين مديران با گذشت زمان همچون مترسك خاصيت خود را از دست مي دهند، ازاينرو لازم است، كه هر چند وقت يكبار به مانند مترسك، جايشان را تغيير داد. متاسفانه بخش عمدهاي از مشكلات داخلي كشور در عر صه هاي مختلف به وجود مديران مترسكي بر مي‌گردد، مديراني كه به دلايل مختلف پس از انقضاي تاريخ مصرفشان هم كماكان سكان رهبري شركتها ي دولتي را در دست دارند.

 

از اين رو مجدانه از مديران ارشد دولت تدبير و اميد خواستارم كه حداقل بمنظور كاهش سو استفاده و فساد مالي موجود در بدنه شركت‌ها و بخشهاي دولتي نسبت به جابجايي اين دسته از مديران اقدام نمايند. البته نگارنده توقع عزل ندارم چراكه مي‌دانم تلاش بيهوده اي است تنها پيشنهاد جابجايي و تغيير پست‌ها در نظر است آن هم تنها در راستاي مبارزه با فساد مالي و اقتصادي كه خوشبختانه دولت خود اين‌روزها پرچمدار آن است.


* عضو شوراي مركزي حزب اسلامي كار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید