عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

بسياري از باورهاي عمومي ريشه در افكاري دارند كه هيچگاه به بوته آزمايش سپرده نشده اند. مثل همان مردي كه قبل از ورود به آبادي دو نابينا ديد و انديشيد كه كل مردم آن آبادي نابينا هستند. انتصاب دكتر بهزاد مريدي به سمت مديركلي ارشاد استان فارس علاوه بر حلاوتي كه براي دوستان و همشهريان عزيز دارد حاوي دو نكته بسيار ظريف است.

 

اول اينكه از ديرباز اهالي لارستان، مسئولان و مردم مركز استان را مانع پيشرفت و ارتقاي منطقه خود ديده اند. دشمني قدرتمند و بالانشين كه با ديدي استعماري! لارستان را لقمه اي چرب براي بلعيدن مي بيند. اما در مسير طولاني و پيچيده انتصاب دكتر مريدي، نگارنده به عينه شاهد تلاش چشمگير و گسترده اهالي هنر و دوستان مركزنشين بود. سفرهاي متعدد به تهران براي ديدار با وزير، طومارها و نامه ها و حمايت هاي همه جانبه و بي دريغ دوستاني كه با توهمي تاريخي آنها را دشمن مي پنداشتيم.

 

اگر بخواهيم منصفانه قضاوت كنيم، حقيقت اين است كه ما هميشه منتظر اتفاقات خوب و دلخواه هستيم بدون اينكه تلاشي جهت تحقق خواسته هايمان انجام دهيم حال آنكه حداقل در اين مورد اخير ديديم كه حركت مستمر و پيگيرانه ازطرف دوستان لارستاني با حمايت و همدلي هنرمندان مركزنشين و البته تدبير نماينده مردم و استاندار محترم همراه گرديد تا يكي از چهره هاي ارزشمند لارستاني به جايگاهي كه در خور نام و شأن خود ايشان و لارستان بزرگ است جلوس نمايد.

 

به خاطر دارم در جمعي از حاج ابراهيم انصاري لاري، (استاندار فارس در دولت اصلاحات) گِله شد كه چرا در مدت مسئوليت، گامي براي لارستان برنداشتيد و پاسخ او بسيار كوتاه و تامل برانگيز بود: «چون شما چيزي نخواستيد!» پس اين كليشه قديمي دشمني با مركز را كنار بگذاريم و بدانيم شرط اول موفقيت اين است كه «بخواهيم» نه «متهم كنيم».

 

دوم: از ديرباز لارستان را به عنوان قطب تجاري شناخته اند. ديدي درست اما يكسويه و همين يكسويه نگري باعث شده كه پتانسيل ها و توانايي هاي ديگر منطقه ناديده گرفته شود. هنرمندان لارستاني يكي از گروه هايي هستند كه كمتر ديده شده و كمتر حامي و ياوري داشته اند. اين هنرمندان هميشه چوب كم محلي را خورده اند. تنها به عنوان يك نمونه به تئاتر لارستان اشاره مي كنم. گروه هاي بسيار توانمند و مشتاق كه به جرأت مي توان گفت در سطح استان اگر نه بي نظير كه حداقل كم نظير هستند اما بخاطر عدم توجه و رسيدگي، هميشه محدود به لارستان هستند حال آنكه تجربه نشان داده هرگاه اين گروه ها پا را از لارستان فراتر گذاشته اند به موفقيتهاي مهمي رسيده اند.

 

اين درحالي است كه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي لارستان به دليل كم توجهي و به بهانه كمبود نيروي كارآمد در ساليان اخير يا متولي نداشته و با سرپرست اداره شده و يا شاهد حضور مديراني غيربومي و كم توان بوده است. اما انتصاب دكتر مريدي نشان داد كه ذره اي توجه به توانايي مديران و جوانان لايق لارستاني و دوري جستن از نگاه صرفا تجاري و بازاري مي تواند لارستان را در مسيري جديد قرار دهد. مسيري كه به يمن حضور يك هنرمند قديمي در كسوت مديريت ارشاد استان فارس در كنار تغييري اندك در نگاه به توانايي هاي منطقه مي تواند چشم انداز روشني در راه ارتقاي فرهنگي منطقه باشد و لارستان را به قطب فرهنگي جنوب تبديل نمايد

 

آفتاب لارستان


مطالب مرتبط:

- با حکم وزیر ارشاد؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس منصوب شد

- مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس منصوب شد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید