عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.


اين روزها خبر مسابقه جهانی رالی شمال آفريقا وخاورميانه در بسیاری از سایتها و مجامع ورزشی نَقل محافل و نُقل مجالس است. اما در یکی از مهمترین نقاط پیش بینی شده در مسیر این رالی هیچ گونه تحرک، نشان و نشاطی دیده نمیشود.


وقتیکه رخدادی به اين مهمی در شهر مرودشت صورت می پذيرد وبسیاری از شهروندان دومین شهر استان پهناور فارس بی اطلاع هستند تقصیرها و سهل انگاری ها متوجه چه کسی یا کسانی است؟؟!


اینکه در کنار این شهر بزرگ ،آثار جهانی و معروف پرسه پولیس(تخت جمشید) ،نقش رستم و نقش رجب قرار دارد و روزانه هزاران نفر ودر مقطع کوتاه نوروز، صدها هزارنفر از این مجموعه بازدید میکنند وبرای اهالی این منطقه عادی شده است هیچ شکی نیست.


اما این موهبت خدادادی و شرایط ویژه ی منطقه ای میباست به بهترین نحو ممکن مدیریت گردد بلکه در تعامل با گردشگران خارجی و داخلی باعث ارتقاء سطح کمی و کیفی زندگی ومعیشت مردم ،همچنین منفعت رسانی  دو طرفه شود.


بعضا در بسیاری شهرهای ایران و دنیا گذر یک یا چند نفرتوریست یا هیئت هایی از این دست در صدر اخبار آن قرار میگیرد و چه بسا باعث دگرگونی ساختاری در آن شهر و دیارگردد.بهترین مثال آن عباس برزگر کارگری که در بوانات توانسته است از یک اتفاق ساده ،دیاراش را به مرکزی از گردشگری تبدیل کند و با جذب هزاران توریست، درآمدهای نجومی را به سمت خود و زادگاهش سرازیر کندو یا عبور فلان خانم توریست با موتور سیکلت از شهرهای ایران که در دنیا سرو صدای زیادی به پا کرد و باعث شناسایی نقاطی از ایران در دنیا شد.


حضورافراد شاخص و بلند پایه اعم از سیاسیون داخلی و خارجی،اشخاص معروف و کسانی که حضورشان در بسیاری جاها میبایست با برنامه ریزی های مختلف انجام پذیرد به گونه ای و در شرائطی غیر رسمی انجام میگیرد که میتواند منشا بسیاری از اقدامات متعاقب آن گردد.


افرادخارجی در سفر به ایران ،به طوری برنامه ریزی میکنند تا با سفر به  این منطقه با اشتیاق فراوان و با فراغ خاطر ومیل و رغبت زیاد به بازدید این آثار بپردازند.موقعیتی منحصر به فرد آنان را به این محدوده فرا میخواند و این ما هستیم که میباست با برنامه ریزی های منظم وهوشمندانه ازاین موهبت وپتانسیل بالقوه حداکثر استفاده را ببریم.


در دنیایی که بطور شبانه روزی جهت جذب گردشگر تبلیغات وسیع صورت میپذیرد،هیچ گاه فراموش نمیکنم که چند سال پیش، یکی از فرماندهان نیروی انتظامی برای جلوگیری از ورود مسافرین نوروزی به شهر، دستور داده بود تابلوهای راهنمایی را جوری تنظیم نمایند که مسافرین وارد شهر و محدوده ی آن نشوندو از کمربندی تردد کنندتا باعث ترافیک نشود!!!

 

رالی (اتومبیلرانی)تلفیق ورزش و صنعتی است که هرساله میلیاردها دلار را به خود اختصاص میدهد.مشتاقان خاص خودش را داردوباعث شناسایی مناطق و مسیر های حرکت اتومبیل ها میشودو حتی کسانی هم که به این ورزش التفاتی نداشته باشند را جذب خودش میکند.امسال برای اولین بار این مسابقه (در نوع خودش) در ایران برگزار میگردد و یکی از مهمترین قسمتهای آن حضور و عبور در کنار آثار باستانی پارسه پاسارگاد است.


مراسمی که مرودشت ،مسؤلین آن و مردمش کمترین نقش آفرینی را درآن دارندودومین شهر استان فارس نتوانسته جایگاه در خور شانی برای خودش دست و پاکند. افتتاحیه این مراسم در دروازه ی قرآن وشروع رسمی اش از تخت جمشید است!وظاهرا اتومبیل ها پس از طی مسیرهای مشخص شده به تخت جمشید باز میگردند.البته هماهنگی هایی ابتدایی با فرمانداری شهرستان صورت گرفته که آن هم برای رتق و فتق امور به صورت جزیی میباشد.


سوال اساسی و مهم برای اینجانب این است که،سهم مرودشت از این مسابقه چقدر است؟؟آیا ورزشکاران ،هیئت اتومبیل رانی،تماشاگران وبطور کلی ساکنین مرودشت در این مسابقه ی منحصر به فرد دیده شده اند یا نه؟؟


این مورد یکی از دهها موردی است که پیرامون این دیار اتفاق می افتد .چشمها وگوشها به روی آن بسته است وهیچ گونه بازخوردی برای مرودشت و ساکنانش نداشته و ندارد.آنچنان درگیر مسائل ریز و درشت زندگی هستیم که فرصتهایی به این طلایی را همچون ابر بهاری از دست میدهیم .


مرودشت و مرودشتیان بخوابید که شیرازیها و دیگر نقاط فارس بیدارند و فرصتها را از دست نمیدهند!!!


مطالب مرتبط:

- برای اولین بار در تاریخ اتومبیلرانی ایران رالی بین‌المللی در شیراز

تخت جمشید میزبان رالی خاورمیانه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید