عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

پیک تدبیر،رحیم مختاری-چند قرن قبل انسان به فکر افتاد که چگونه با کم ترین هزینه و بیشترین سود،می تواند به حقوق خود که همان«حقوق شهروندی»است،دست یابد.«مارتین لوتر»در قرن16 نخستین اندیشمندی بود که دریافت، کلیسا مردم را فریب می دهد و از احساسات و ناآگاهی آن ها به نفع خود سوءاستفاده می کند.وی فریاد برآورد و در برابر کلیسا ایستاد و اعلام کرد:ما تصمیم گرفته ایم از این پس به جای خدایان(کشیش ها و کلیسا)که واسطه میان انسان و خدا بودند،خودمان مستقیم با خدا ارتباط برقرار کنیم.

 

این حرف ضربه سنگینی  به قدرت بلامنازع کلیسا وارد ساخت.در گذر زمان،این فکر در غرب طرفدار پیدا کرد و زمینه رنسانس فکری را فراهم ساخت.این جنبش باعث شد تا اروپایی ها درصدد ایجاد پارلمان برآیند.براساس این نظر و نظرات اندیشمندانی چون«منتسکیو» و «ژان ژاک روسو» و دیگران بود،که شهروندان صاحب حق تشخیص داده شدند که قادرند فردی را به عنوان وکیل انتخاب کنند تا به نمایندگی از آن ها تصمیم بگیرند و قانون بنویسند.برای«انتخاب کردن» و «انتخاب شدن» شرایط و سازو کارهایی باید وجود داشته باشد،این شرایط در یک نظام انتخاباتی شکل میگیرد که براساس رژیم حقوقی و سیاسی هر کشوری متفاوت می باشد.

 

برای مثال در ایران نیمه پارلمانی-نیمه ریاستی است،در ترکیه،نظام پارلمانی حاکم می باشد.و...در واقع حقی را برای مردم قائل شدند که بتوانند از این طریق خواسته های خود را به مسئولین برسانند و آنجایی که کاستی هایی دیدند بتوانند از همان روش مسالمت آمیز استفاده کرده و شرایط را تغییر بدهند.همان شرایطی که در قبل از 24 خردادماه 1392 برای ملت ایران بوجود آمد.
مردم نارضایتی خود را از سیاست های داخلی و خارجی دولت های نهم و دهم را با دادن رأی به حسن روحانی ابراز کردند.مردمی که از معجزه صندوق رأی استفاده کردند وبا حضور حماسی، شعار اعتدال،تدبیر و امید پیروز انتخابات شد.

 

انتخاباتی که در آن اکثریت خواهان تغییرات در عرصه های مختلف سیاسی،مدیریتی ،اقتصادی،فرهنگی و از همه مهم تر سیاست خارجی بودند.در شهر مرودشت بیش از 78% به روحانی رأی داند. اما طیف هایی در اقلیت هستند که رأی اکثریت را فراموش کردند،که مردم با صندوق های رأی به سیاست های هشت ساله اصولگرایان، نه،گفتند.

 

در طول این مدت هیچ رنگ وبویی از شعارهای دولت در شهرستان مرودشت دیده نمی شود و هیچ تغییری در سیستم مدیریتی شهرستان روی نداده که مطابق با سیاست های دولت باشد.گفتمان اعتدال هنوز شکل نگرفته،به خصوص در شهرهایی چون شهر مرودشت،دولت باید تصمیم بگیرد وپاشنه آشیل خود را ترمیم کند و آن ها را که بدون بلیط سوار اتوبوس شده اند را پیاده نموده و با استفاده از اصول شایسته سالاری و با در دست داشتن بلیط اعتدال سوار اتوبوس کند.

 

((نویسنده این سطور در تاریخ 31 خردادماه در هفته نامه سراسری ستاره صبح مطلبی را تحت عنوان«آقای رییس جمهور بدون بلیط ها را پیاده کنید!»نوشته،که مربوط به شهرستان مرودشت میباشد.)) 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید