عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

پیک تدبیر،بهمن حاجات نیا:بیش از 54 سال از آن روزی که استانداران به طور رسمی و قانونی نماینده عالی و مسئول اجرای سیاست عمومی دولت در کشور شدند می گذرد.نماینده ای که قانون این اختیار را به آنها می دهد تا بر همه ادارات دولتی در استان محل ماموریت مدیریت و نظارت کنند.
براساس قانونی که آن روزها رضا حکمت به عنوان  رئیس مجلس شورای ملی امضا کرد، همه وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و بنگاههای وابسته به دولت مکلف شدند به هنگام تهیه برنامه‌های اجرایی مخصوص برای هر استان نظر‌استاندار محل را مورد توجه قرار داده و برنامه‌های مصوب را نیز  به اطلاع آنها برسانند. این قانون ماده ها، تبصره ها و بندهای دیگری هم داشته و دارد که توجه و اجرای همه آنها در تمام سال های گذشته، باعث شده اهالی هر دیار استاندار خود را در ردای نماینده رئیس جمهور و حتا خود رئیس جمهور ببینند.
فارغ از آینکه در دوران دولت قبل این حرمت نیز همانند بسیاری دیگر از حرمت ها شکسته شدو رئیس جمهور آن روزهای کشور در یک سفر استانی و  در مقابل مردمی که به استقبالش آمده بودند فریاد زد: اگر از این استاندار راضی نیستید، بگوئید تا گوشش را بپیچانم!با این وجود به جرات می توان گفت که  کشور را رئیس جمهور و استاندارانش اداره می کنند. همین نتیجه گیری ضرورت همراهی، هم سوئی، همفکری و هماهنگی کامل استانداران با رئیس جمهور را تاکید هزار باره می کند.
مروری هر چند اجمالی به ترکیب و مشی والیان هر استان در دولت های گذشته نشان می دهد این مهم در گذشته  روی داده و استانداران در دولت های قبل سعی کرده اندعملکرد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتا ورزشی خود را  تا حد بسیارزیادی  با روسای دولتی که آنها را مامور اجرای سیاست های خود کرده هماهنگ کنند.
نمایندگان دولت های پیشین با اعتقاد بر اینکه اگر عملکرد آنها با سیاست های دولت هماهنگ نباشد،آنگاه  دولت در اجرای صحیح و کامل برنامه هایش با چالش های جدی رو به رو خواهد شد . چرا که شرط موفقیت یک تیم در آن است که تمام اعضای آن به یک هدف مشترک ایمان داشته باشند و برای تحقق آن تلاش کنند. با این تفاسیر به نظر می رسد وقت آن رسیده  تا نتیجه بگیریم شرط اصلی یا لااقل یکی از شرط های اصلی موفقیت دولت انتخاب استاندارانی با ویژگی های لازم برای تحقق خواسته های دولت باشد. یادآوری این نکته هم لازم است که در شرایط معمولی، خواسته های هر دولت، باید عملی کردن وعده ها و قرارهایی باشد که پیش از انتخابات به مردم داده است. حال پرسش این است که آیا دولت تدبیر و امید اعضای تیم خود در استان ها را منطبق بر آنچه گفته شد، برگزیده و به کار گماشته است؟ برای دادن پاسخ مثبت به این پرسش اندکی باید درنگ و به آنچه در فرآیند انتخاب استانداران روی داد، توجه بیشتری کرد.
رئیس دولت اعتدال پس از آنکه سکان هدایت کشور را به دست گرفت، در رویکردی قابل تحسین و با هدف ایجاد وحدت و یکپارچگی در بین اقشار مختلف مردم و گروه های سیاسی، سعی بر آن داشت تا در ترکیب دولتش نمایندگانی از طیف های مختلف را قرار دهد. بر همین اساس بود که حتی رقبای کارزار انتخاباتی هم در دولت جدید سهم داشتند، حتی رقیبی که در واپسین روزهای رقابت انتخاباتی از اقدام های تخریب گرایانه هم در مورد شیخ دیپلمات دریغ نکرده بود.
شاید با توجه به همین نگاه فراجناحی دکتر روحانی بود که کلید ساختمان مکعبی میدان فاطمی به یکی از مدیرانی سپرده شد که در طیف منتسب به رئیس بهارستان قرار داشت. اینکه رئیس دولت یازدهم مسئولیت و به عبارتی بهتر فرصت تعیین نمایندگان عالی دولتش در استان ها را به مردی از جنسی متفاوت با حامیان اصلیش در انتخابات واگذار کرد، درست بود یا نه، بحثی است که در این مقال نمی گنجد و باید فرصتی دیگر به آن اختصاص داد اما به جرات می توان گفت ماحصل این رویداد چالش هایی را برای دولت تدبیر و امید به دنبال داشت.
روحانی با وجود تمام تدبیری که به خرج داد اما چندان در همسو کردن مجلس با دولتش موفق نبود و می توان گفت در مدت زمان طی شده از عمر دولت یازدهم، بهارستان یکی از جدی ترین دغدغه هایش بوده است. وزیر کشور دولت روحانی به صراحت اعلام کرد که در انتخاب و تعیین استانداران از نمایندگان مجلس مشاوره خواهد گرفت. این رویکرد شاید با هدف ایجاد تعامل با اهالی خانه ملت در پیش گرفته شد اما در ادامه ورق برگشت و مشکلاتی فراوان آفرید. توقع نمایندگان در شهرها و روستاها برای گزینش فرمانداران و استانداران بالا رفت و آنجا که دو طرف (وزارت کشور و نمایندگان) روی گزینه ای مشترک به توافق نرسیدند، خط و نشان هایی کشیده شد. خط نشان هایی که تحقق آنها را می توان در تعدد کارت های زرد و چالش در گرفتن رای اعتماد برای برخی وزرا دید.
مهمتر از این رویداد، شاکله ای است که این روزها در اجرای برنامه های دولت در استان ها دیده می شود. گاه دیده می شود در استان های کشور اتفاقاتی روی می دهد که با اصول حسن روحانی و تفکرات دولتش سازگار نیست و حتا نقطه مقابل آنها به شمار می آید. سیاسی ترین مثال آن جلوگیری از سخنرانی یادگار بنیانگذار انقلاب اسلامی در یکی از استان ها بود. نمونه های فراوان دیگری در همین حوزه سیاسی و البته حوزه های اجتماعی و فرهنگی دیده می شود که در نهایت تصویری از ناسازگاری برخی گرایش های  استانی با سیاست گذاری های ملی دولت ترسیم می کند.این یک حقیقت است که  شماری از استانداران دولت روحانی با اندیشه ها و باورهای اوو شعار های انتخاباتی او همخوانی ندارند و به همین جهت است که مردم آن استان ها درگیر این ذهنیت شده اند که دولت تدبیر و امید نیز فقط وعده داده و آنچه امروز در حال اجراست با آنچه که دو سال پیش وعده داده، تفاوت های فاحش دارد.
این ذهنیت اگر در آینده  ای نزدیک، به ویژه پیش از انتخابات سال آینده مجلس اصلاح نشود ممکن است به شکل گیری فضائی بیانجامد که ضمن تبدیل شدن به پاشنه آشیل دولت ، مدیریت کشور را نیز برای دولت روحانی  دشوار سازد. به عبارت دیگر زمان  آن فرارسیده تا دولت اعتدال گرا، تدبیری اتخاذ کند تا امید را به بدنه اصلی جامعه بازگرداند.تدبیری می تواند ثابت کند برنامه های روحانی فقط شعار انتخاباتی نبوده است.برنامه هایی که بر اساس خواست مردم منبی بر لزوم ایجاد تغییرات در برخی رویه  ها تنظیم شده بود.

ماه رویان


 

مطالب مرتبط:

- کامیاب: جناب استاندار! اهداف دولت تدبیر و امید جای خود را به معاملات سیاسی ندهد!

- بغض جوانان اصلاح طلب فارس ترکید: ذوالانواریسم در عرصه مدیریت استان! /دولت تدبیر و امید در فارس مشاوره را انحصاری کرده است!/ فقط یک نفر حق دارد مشاور باشد!

- رسانه ها، بازوی دولت تدبیر و امید در دستیابی به موفقیتهای بزرگ هستند

- یونسی :اعتماد به اقوام و عشایر ایرانی، پیام دولت تدبیر و امید است

-کارخانه حذف اقتدارگرایان همچنان فعال است //ترمز دولت تدبیر و امید را از داخل کشیده‌اند؟

:»تهدید مدیر خبر پارسی به دلیل حمایت از دولت تدبیر و امید!

معاون استانداری فارس : مهم‌ترین وظیفه هر دولتی ایجاد آرامش در جامعه است

- سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی خطاب به رییس جمهور؛ انتخاب استانداران و فرمانداران و توزیع بودجه استان ها با «نظر نمایندگان» برخلاف قانون اساسی است

- استانداری که به جای دولت، با سپاه هماهنگ است!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید