عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار با خبر شوید.

(ادامه قسمت دوم)b_300_0_16777215_00_images_news-24_2679.jpg

مقدمه ی قانونی که در قسمت اول ذکر شد، باعث طرح دو سوال گردید، در جواب این دو سوال باید این گونه گفت:

پیک تدبیر ؛رحیم مختاری-در تعریف اولیه، شورا یک نهاد اجتماعی و فرهنگی محسوب می شود تا یک سازمان سیاسی، رایج ترین و عرفی ترین نوزاد جامعه مدنی برای نهادینه سازی مشارکت مدنی با رویکرد “جامعه ی مدرن”  قلمداد کرد. تولد شوراها در زمان دولت اصلاحات اتفاق افتاد، تا بر مهم ترین شعار آن ها یعنی داشتن یک جامعه مدنی جامه عمل بپوشانند.

اینک باید پرسید، چرا این بزرگترین نهاد مدنی هنوز و همچنان پس از چهار دوره از این پهلو به آن پهلو شدن از این سوی بام “شورای شهرداریا شهرداری” به آن سوی “باشگاه سیاسی” در نوسان است و “مدنی بودن” یک سازمان مردم نهاد در کالبد آن ناپیداست!؟ تفاوت چندانی میان کارنامه و دستاوردهای شورای شهر در همه ی چهار دوره ی فعالیت و گونه گونی ترکیب سیاسی اش نیست. معمولا بر اساس سابقه کار اجرایی و سیاسی اعضای انتخاب شده ،رنگ و بوی سیاسی می گیرد.

عملکرد شوراها بیشتر سیاسی و همراه با جاروجنجال بوده و است و اغلب، درباره سیاسی‌بودن شورای شهر و دور بودن این شورا از وظایف اصلی شهر شامل رسیدگی به مسایل عمرانی-شهری،اجتماعی و فرهنگی هم عقیده هستند. شورای شهر یک نهاد غیر سیاسی است و طبق اصل یکصدم قانون اساسی برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی و سایر امور شهری تشکیل می‌شود. چنانچه ملاحظه می شود طبق قانون اساسی این نهاد کاملا غیر سیاسی است.

رقابت جریانات و احزاب برای تشکیل شورای شهر یک رقابت سیاسی است و رقابت در این مرحله عقلایی است اما به محض تشکیل شورا، رقابت سیاسی در آن خلاف قانون و دوقطبی کردن سیاسی آن عدول از قانون اساسی است و ناخواسته منجر به خیانت به مردم خواهد شد. از اینرو دو طرف باید خود را از این خیانت فعلی اگر چه فاعلی نیز نباشد برحذر بدارند.

دو قطبی شدن فضای شورای شهر حول شخص یا اشخاصی یا باشگاه سیاسی، نقطه عطف آن در انتخاب شهردار است، که شائبه سیاسی کاری را پر رنگ می کند. شهروندان به اعضای شورای شهر رای داده‌اند و براساس قانون شوراها باید این اعضا برای انتخاب شهردار تصمیم بگیرند. این افراد باید وجدان خود را در مقابل شهروندان قرار دهند و در انتخاب شهردار فراتر از جریان و منافع سیاسی عمل کنند.جایی که در زمان اتخابات شعار می دهند و در عمل به خلف وعده عادت کرده ایم.

مرودشت نیاز به شهرداری فراجناحی دارد و باید در ابعاد مختلف مدیریتی توانمند باشد.شهردار در بخش مبلمان شهری، فضای سبز، بهداشت و محیط زیست شهری، حمل و نقل عمومی و به مراکز فرهنگی و اجتماعی باید شناخت کامل داشته باشد و مدیریت کند.

در پایان باید گفت: شورای شهر کماکان شورای شهرداری است و آن هم به دلیل وجود باند های محفلی در اطراف شورا، تمامی اقدامات آن ها را سیاسی کاری به افکار عمومی نشان می دهد، رنگ سیاسی بودن شورا هر روز پرنگ تر از دیروز به نمایش در می آید و در این میان شهروندان هستند که باید هزینه بپردازند، به خصوص مناطق محروم و کم تر مورد توجه قرار گرفته.

*سردبیر


-ایستگاه بلیط اعتدال فعلا خالی از مسافران تدبیر و امید‎(رحیم مختاری)

-زیر پوست شهر،قسمت دوم، حرفی از جنس زمان‎(رحیم مختاری*)

-توپ دولت در زمین مجلس‎(رحیم مختاری*)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید